Všimli ste si, že veľa krát sme si nesplnili svoje veľké plány a to z dôvodu, že sme sa báli. Áno, že sme sa báli, že sa strápnime, že sa zosmiešnime, alebo keď nebudeme riskovať, tak nemôžeme veľa toho stratiť. Alebo z nás hovorí návyk, kedy hoc žijeme v pekle, ale sme si už akosi nato zvykli a nejak to už len prežijeme. A za tým všetkým sú aj samozrejme obavy z autoritárskeho okolia, našich rodičov, partnerov, šéfov alebo detí, pred ktorými si človek nechce pripustiť žiadnu blamáž.

Kto však nič neriskuje, aby vyriešil svoje problémy, ten sa ich ani nikdy nezbaví. Potlačí ich a kam to vedie? No predsa k nešťastiu a chorobe. Ale čo si však skoro nikto neuvedomuje, je fakt, že CHYBY A OMYLY SÚ TÝM NAJLEPŠÍM UČITEĽOM, PRE NIEKOHO, KTO JE OCHOTNÝ SA Z NICH UČIŤ.

Kto raz pochopí, aká dôležitá v živote môže byť chyba, ten už nikdy nemôže urobiť nič zlé. Vari nepoznáte odvekú múdrosť, že v každej tragédií našich životov, je obrovská múdrosť vlastného sebapoznania. Ale v čom je problém, prečo sa chýb tak veľmi bojíme?

Je to v tom, že nás od detstva vychovávajú k tomu, aby sme všetko naše konanie a rozhodovanie prispôsobili kritériam našich vychovávateľov. Veď od mala sme stále chceli sa páčiť a byť velebený, a dostávať darčeky. Ale to sme mohli, len keď sme boli dobrí. Ale čo do PEKLA znamená byť dobrý? No predsa páčiť sa a hlavne prispôsobiť svoje potreby potrebám druhých. Teda, snažili sme sa a snažíme sa dodnes a mnohí aj naďalej budú sa snažiť, držať sa pokynov učiteľov, rodičov, názorových lídrov, médií, trendov, a všetkých strážcov morálky. Tak to je Naša realita! Podriaďujeme sa ich kritériam a vôbec už ani nepoužívame logiku. Stále sa ich všetkých pýtame: ,, Čo je nesprávne?“, miesto toho aby sme si sami dali odpoveď a stáli za svojím presvedčením: ,, To, čo je pre mňa správne, je správne! Tak to jedine cítim.“

Viem je to možno trúfalé niečo také napísať, ale po 12 ročnej praxi terapeuta a muža, ktorý prešiel niekoľkými partnerskými vzťahmi viem, ako veľmi na tieto autopiloty stále ideme a aké deštrukcie to v našich vzťahoch a životoch vytvára. Viem, že pracovať na odstranení týchto podvedomých programoch je veľmi prácne, ale nikto to za vás nikdy neurobí.

Neberte to ako výčitku, skôr to berte ako poznanie, že jediné čo v živote máte chcieť a priať sebe a druhým je byť šťastný. Myslím, ba priam som presvedčený, že vy, jedine vy ste zodpovední za svoje zdravie, šťastie a celkový stav v akom sa nachádzate.  A aj keď je tento stav u mnohých veľmi vzdialený zdravia a šťastia, dnes už viem so 100% istotou povedať, že je možné u každého dosiahnuť zvrat stavu života v ktorom ste, do stavu v akom by ste chceli byť. Je iba na vás či budete chcieť tou cestou vykročiť.

S úctou

Tibor Michalko