Loading...

Ako sa dá odhaliť tajomstvo šťastia, ktoré sa nejednému z nás, vari až pričasto, vyhýba? „Don´t worry, be happy – netráp sa, buď šťastný“, spieva sa v pesničke, ktorá pred rokmi obletela celý svet. Je to ono? Ale ako byť neustále šťastný? 


Vedci zistili, že šťastie človeka nezávisí ani tak od intenzity pocitov radosti, ale od ich množstva a najmä pravidelnosti. Ak človek máva veľa príjemných, i keď malých zážitkov, a menej nepríjemných, jeho životný pocit je celková spokojnosť, a zväčša sa taký človek považuje za šťastného. Podľa amerických vedcov stúpa krivka šťastia u ľudí, ktorí vyhrali alebo zdedili veľké množstvo peňazí, iba na prechodný čas. Postupne sa opäť ustálili na predchádzajúcej úrovni. V jednej zo štúdií sa odborníci zamerali na 100 amerických multimilionárov s ročným príjmom najmenej 125 miliónov dolárov. Zároveň vybrali z telefónnych zoznamov sto „priemerných“ Američanov a potom obe skupiny otestovali. Výsledky boli zaujímavé. Zo sto boháčov sa cítilo 77 vcelku šťastnými, kým v druhej skupine ich bolo 62. Milionári, ktorí sa zo skromných podmienok prepracovali až na vrchol, najčastejšie odpovedali, že si nepamätajú žiadne obdobie vo svojom živote, kedy boli naozaj šťastní.

Dámy a páni nesmúťte, nevzdávajte to! Tu sú jasné dôkazy, že nemusíme byť bohatí, aby sme sa cítili šťastní. Z mnohých činiteľov, ktoré ovplyvňujú celkovú náladu človeka, je aj naše okolie a kvalita partnerského vzťahu. 
Človek nachádza bohatý zdroj šťastia a spokojnosti v priateľstve. Extrovertní ľudia bývajú obyčajne oveľa šťastnejší ako tí, ktorí sú samotári. V porovnaní s uzavretými typmi prijímajú otvorení ľudia omnoho viac neverbálnych signálov a sú zvedavejší. Avšak aj v tomto prípade platí zásada, že nie počet priateľov, ale iba skutočná hĺbka priateľstva robí človeka naozaj šťastným.

Obsažný rozhovor môže spôsobiť hotové divy. Ľudia si totiž nevymieňajú len informácie, ale aj nálady. Preto ženy, tak rady pletkujú a nevidia koniec svojich dlhočizných rozhovorov. Už len veta, že dnes bude prekrásne počasie na prechádzku do prírody, pomáha navodiť pocit spokojnosti. Táto jednoduchá spontánna informácia zároveň oznamuje mozgu, že niet nijakého dôvodu na spustenie nervového poplachu, a teda stresové hormóny sa nezačnú vylučovať.
Aký je kľúč k osobnému šťastiu? Jednak je to nákazlivosť zo šťastných ľudí, ktorá pôsobí najmä v uzavretej spoločnosti, kde jediný rozladený spoločník, dokáže všetkým pokaziť náladu. Naopak partia, v ktorej stačí, že je aspoň jeden vtipný človek, ktorý ich dokáže strhnúť svojím humorom a vynikajúcimi nápadmi, sa dostáva priam do kolektívnej extázy. Pocity šťastia, až eufórie sa však pri nedostatku podnetov rýchlo vytrácajú. 

A čím teda vieme udržať šťastie dlhšie „v hrsti“? Človek môže zostať dlhodobo šťastný až za predpokladu, že vykonáva činnosť zodpovedajúcu jeho záujmom a schopnostiam a nachádza v nej tvorivosť i naplnenie. Tanečník na parkete, šachista pri premýšľaní nad ďalšími ťahmi alebo pilot formuly sa sústreďuje na svoju činnosť tak intenzívne, že pritom zabudnú na všetky svoje starosti. Spisovatelia tiež pociťujú úplnú eufóriu z návalu slov, a aj vynikajúci chirurgovia prežívajú ťažké operácie ako v opojení. A je po nešťastí.

A viete, čo je to paradox práce? Každý človek si predstavuje, že by rád prežil celý život bez práce, v sladkom ničnerobení. Vtedy by bol vraj nekonečne šťastný. Byť tak rentierom pri mori na plný úväzok. Ale práve títo istí ľudia zažijú najšťastnejšie chvíle svojho života práve pri práci alebo vo voľnom čase pri obľúbenej činnosti. Nie nadarmo nikto nepochybuje, že práca šľachtí a šťastie z nej lieči.

Človek, ktorý je zdravý, bohatý, silný a vplyvný, nemá o nič väčšiu šancu stať sa šťastným ako ten, čo patrí medzi slabých, utláčaných a trápia ho choroby a nedostatok peňazí.

Je šťastie vrtkavé? Vôbec nie. Ono sadne na toho, kto ho chce.

Šťastie netreba hľadať, len si ho uvedomovať!